Bristol Eastern takes 2nd in Ls: Host Bristol Central comes in 5th

By MICHAEL LETENDRE
STAFF WRITER
BRISTOL – The Bristol Eastern wrestling squad was knocking on the door of a state title in the Class L championships from Bristol Central high school this past weekend.
And the Lancers did not disappoint, leading early against all the competition before just falling to New Milford, 219-188 in a very close showing.
The Green Wave ended up win the Class L clash while Eastern earned the runner up trophy.
Fairfield Ludlowe came in third with 180 points while CCC South Champion Middletown was a distant fourth with 163.
Host Central made a remarkable showing as well, placing fifth with 141.5 points and had grapplers excel up and down the line-up
In the main event of 138 pounds, Eastern’s Josh Wilson was crowned state champion as he defeated Jordan Baker of Middletown by a 6-4 decision.
And then in both the heavyweight bouts, two of Central’s finest won state titles as well.
At 220 pounds, Noah Cruz took the championship as he battered E.O. Smith’s Pat Clarke by a 17-2 technical fall.
Kris Nizielski, at 285, battled Fairfield Ludlowe’s Billy Stapleton and ended up on the right side of a 7-4 decision, winning the championship in the process.
Up and down the championship bouts, both the Bristol squads had top finishers and made excellent showings.
Eastern’s Zach Marquis just missed out on a state championship, failing to East Hartford’s Demetrius Mariani by 5-4 decision in the 182 final.
At 106 pounds, the Rams’ Chris Trelli took fifth place with a pin-fall win over Travis Longo of Wilton in 4:21; while at 113, the Lancers’ Noah Corliss fell to Lodlowe’s Zach Taylor in the fifth place tilt – losing by a 11-8 decision.
Then, in the third place match of 120, Eastern’s Justin Marshall was pinned by Middletown’s Noah Sylvester in 1:46; while at 145, it was a classic confrontation between Bristol Central and Bristol Eastern grapplers.
And this time around, Shane Oxton from Central got the better of Eastern’s Greg Lozier as the Rams’ mat man earned a pin-fall win in 2:21.
Eastern’s Mikey Barrett (152 pounds) defeated Smith’s Isaiah Rivera via 10-5 decision to take third place; while in the fifth place bout, Central’s Julian Galindez fell to Middletown’s Tom Gatti by a 7-3 decision.
Eastern’s Zac Thompson was the fourth place finisher at 160, falling to Billy Goff of Fitch-Groton by 5-2 decision; while at 220, Luis Rivera from the Lancers dropped the fifth place tilt at 220 to Tre-Quan Weston of Middletown in a 10-5 decision.

Class L Wrestling Championships
from the Charles C. Marsh Gymnasium
Team Results
1. New Milford 219
2. Bristol Eastern 188
3. Fairfield Ludlowe 180
4. Middletown 163
5. Bristol Central 141.5
6. South Windsor 135.5
7. East Hartford 132
8. Daniel Hand 118.5
9. Platt 95.5
10. Wethersfield 89
11. Wilton 86
12. E.O. Smith 81
13. Fitch 74.5
14. Pomperaug 65.5
15. Hall 63
16. Maloney 55
17. Masuk 51
18. Immaculate/Joel Barlow 50
19. Darien 47
20. Harding 38
21. Farmington 31
22. New Canaan 29
23. RHAM 25
24. Newington 20
25. Notre Dame-West Haven 12
26. Windsor 4

Individual Results
106 Pounds
1st Robert Hartling, (E.O. Smith) DEC Jarod Kosman, (Fitch), 5-4
3rd Brandon Leonard, (New Milford) DEC Connor Sakmar, (Daniel Hand), 1-0
5th Christopher Trelli, (Bristol Central) F Travis Longo, (Wilton), 4:21

113 Pounds
1st Devon Schoenberger, (South Windsor) MD Colin Lindner, (New Milford), 16-2
3rd Mark Hartmann, (Daniel Hand) F Michael Fedorko, (Masuk), 1:43
5th Zachary Taylor, (Fairfield Ludlowe) DEC Noah Corliss, (Bristol Eastern), 11-8

120 Pounds
1st Melquisedec Ortiz, (New Milford) MD Nick Rende, (Wilton), 13-2
3rd Noah Sylvester, (Middletown) F Justin Marshall, (Bristol Eastern), 1:46
5th Marcus Ortiz, (Maloney) F Enrique Flores, (Wethersfield), 1:00

138 Pounds
1st Joshua Wilson, (Bristol Eastern) DEC Jordan Baker, (Middletown), 6-4
3rd Mathew Pangle, (Pomperaug) F Evan Colley, (New Milford), 0:47
5th Karol Wroblewski, (Wethersfield) MD Eli Perry, (Hall), 14-2

145 Pounds
1st Bryan Rojas, (New Milford) DEC Bobby Clark, (Fairfield Ludlowe), 9-3
3rd Shane Oxton, (Bristol Central) F Gregory Lozier, (Bristol Eastern), 2:21
5th Austen Appleby, (Darien) MD Rasheed Swinton, (East Hartford), 10-2

152 Pounds
1st Emmett LiCastri, (Immaculate/Joel Barlow) DEC Marcus Sherrod, (Fairfield Ludlowe), 1-0
3rd Michael Barrett, (Bristol Eastern) DEC Isaiah Rivera, (E.O. Smith), 10-5
5th Tom Gatti, (Middletown) DEC Julian Galindez, (Bristol Central), 7-3

160 Pounds
1st Brett Leonard, (New Milford) DEC Chase Lind, (Fairfield Ludlowe), 8-4
3rd Billy Goff, (Fitch) DEC Zachary Thompson, (Bristol Eastern), 5-2
5th Zach Zeyher, (Wilton) F Bradley Currier, (Hall), 2:27

182 Pounds
1st Demetrius Mariani, (East Hartford) DEC Zachary Marquis, (Bristol Eastern), 5-4
3rd Alper Ozdemir, (Hall) F Joseph Mwamba, (Platt), 3:39
5th Eric Lamore, (Wethersfield) FOR William Foschi, (Pomperaug)

220 Pounds
1st Noah Cruz, (Bristol Central) TF Patrick Clarke, (E.O. Smith), 17-2
3rd Michael Burchell, (Daniel Hand) F Dylan Hodge, (South Windsor), 1:43
5th Tre’Quan Weston, (Middletown) DEC Luis Rivera Lopez, (Bristol Eastern), 10-5

285 Pounds
1st Krzysztof Nizielski, (Bristol Central) DEC Billy Stapleton, (Fairfield Ludlowe), 7-4
3rd Nicholas Martone, (Platt) F Spencer Stovall, (Darien), 2:05
5th Hassan Azeem, (South Windsor) DEC Maxwell Cyr, (Middletown), 5-2wrestling